Xilica x Shure eszközintegráció a gyakorlatban
A Xilica majdnem tökéletes audio jelfeldolgozókat gyárt, melyek beépített perifériavezérlő motorral is rendelkeznek, azonban a kanadai gyártó semmilyen, vagy nagyon szűk kínálatú perifériát gyárt csak. Így elengedhetetlen, hogy minél több eszközzel együtt tudjon működni, előadásainkkal ezt szeretnénk bemutatni-erősíteni, nem csak statikusan, hanem élő demó formájában. 2024-ben tartottunk már egy Xilica x Sennheiser eseményt az Audiopartnerrel szövetségre lépve, ahova Mikropo-s barátaink hozták az Aver videós, Barco prezentációs, Humly teremfoglalós és egyéb vezérelhető eszközöket (pl. 230V elosztósor).
Idén a Shure-ral koprodukcióban alakítottuk ki a programot. Így esett meg, hogy Rédei Bálint márkamenedzser kollegánk ismertette azokat a Xilica alkotóelemeket, melyből építkezni lehet, majd átadta a szót Marosi Balázsnak és Major Gábornak (Eurhythmics), akik bevezettek az amerikai gyártó array mikrofon technológiáinak rejtelmeibe, bemutatták az új installációs hangsugárzó és erősítő családot, valamint szó esett a Yealink prezentációs és oktatás támogató eszközeiről is. Mindezt egészen interaktív módon prezentálták, így bepillantást nyerhettünk a Shure Designer lefedettség tervező és rendszermenedzselő szoftverbe, minden meghallgatható és megtapizható volt. Igen szürreális élmény volt a 65”-os érintésérzékeny Yealink kijelzőről vezérelni a Xilica touch felületeit. Hirtelen a “Drágám, a kölykök összementek”-ben éreztem magam, ahol én vagyok kicsi, előttem a kijelző meg egy óriási tablet… A Shure MXA920 mikrofon X,Y nyalábkoordinátáival MuxLab PTZ kamerát vezéreltünk.
De nem csak az installációs környezetben tevékenykedők mehettek haza friss ismeretekkel. Az élőhangosítóknak is kedveztünk egy kis csemegével, akik megismerhették, milyen egyszerű a moduláris, kártyákkal bővíthető DSP-ből tetszőleges hangblokkokból felépített (ún. szabad architektúrájú) rendszervezérlő processzort gyártani. Xilicával nincs megkötve úgy a rendszermérnök keze, mint a fix architektúrájú eszközöknél, és például left-right elhelyezésű szubból is meg tud valósítani sávosodás (kioltás) mentes lesugárzást.
A nap második felében az esettanulmányoké volt a főszerep. Lengyel Bence barátunk szerteágazó dolgokkal foglalkozik, de ez esetben a Károli Gáspár Református Egyetem oktatástechnikus csoportvezetőjeként avatott be a számtalan Xilica eszközt alkalmazó intézmény legsötétebb bugyraiba, mutatta be, hogy mit miért és hogyan használnak, illetve mondta el kendőzetlenül a jövő Xilica programozóinak saját tapasztalatai alapján, hogy mit csinálj és mit ne csinálj. Majd Horváth Zsolt a Chromasound-tól mutatta be a Magyar Állami Operaházban működő Xilica rendszer felépítését terveken, fényképeken, valamint a Xilica Designer-ben futó valós, live rendszeren keresztül...